Mål, Skrivarvardag

Processen framåt och drivkrafter

Förmiddagen har ägnats åt att kort sammanfatta de sista 20 sidorna av slutet på romanen i version 3. Det blev klart lagom till förmiddagsfikapausen. Efter det blev det mer stolpande av saker som jag behöver ta med i omskrivningen av version 4. Det blev en del och det är nu det jag behöver mala ned till händelser och scener och peta i det i ett schema för den tid de utspelar sig i. Så det är nu ett större tankearbete kommer att ta plats.

Utöver det har jag också tagit en titt på en av karaktärernas drivkrafter. Hon är en av bikaraktärerna, men en viktigare sådan som styr en hel del av ena huvudkaraktären. Vad som ligger bakom hennes handlande på ett djupare plan dök upp i huvudet häromkvällen när jag var på väg hem från jobbet, så jag satt och antecknade i telefonen för att inte glömma bort det. Det var helt enkelt för bra för att glömmas. 

Samtidigt funderar jag över hur mycket av mina bikaraktärers liv som ska få ta plats. Det är självklart viktigt att deras liv och handlingar har ett syfte och en plats i historien, annars kan jag lika gärna stryka dem. Frågan är bara hur jag lägger det på en jämn nivå, så att det inte tar över huvudkaraktärernas resor. Men tanken dök ändå upp under läsningen av den bok jag just nu håller på med (Bokhandeln på Riverside Drive av Frida Skybäck). Där blev det så tydligt att alla karaktärer på något sätt har en drivkraft, ett ”problem” som får dem att agera och hantera livet på olika sätt. Självklart har jag vetat detta även tidigare, men ibland är det som om kunskap bara landar mer konkret i det man gör. Skönt när det händer. Nu gäller det bara att förvalta det på rätt sätt.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s