Allmänt och blandat, Mål, Skrivövningar och kreativitet

Nya tag

Ny fredag och senaste skrivarkursen är slut. Men är för den skulle inte särskilt sysslolös. Nu börjar det blir dags att planera för och jobba med att välja text, bearbeta text, och skriva personligtr brev till en ansökan till nästa termins skrivarkurs på Österlens folkhögskola. Kommer jag inte in den här gången heller (sökte för höstterminen, men kom inte in) så får jag helt enkelt söka bredare och fler kurser till hösten 2015. För jag tänker inte ge upp drömmen om att gå en skrivarkurs.

Utöver planerna och fixandet med skrivarkursen så finns fortfarande både en veckotidningsnovell och följetongen att jobba vidare med för att förhoppningsvis kunna sälja så småningom.

Har förresten redan börjat fixa och köpa in julklappar. Lika bra att vara ute i god tid och sprida ut inköpen lite. Men det är inte alltid helt lätt att veta vad man ska välja att köpa till olika människor. Inte för att jag handlar till jättemånga, men ändå.

 

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s